Προκήρυξη χορήγησης βοηθήματος ενοικίου του Κληροδοτήματος “Ελένης Καλαντζοπούλου” ακαδημαϊκού έτους 2022-2023

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης θα χορηγήσει κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, βοήθημα ενοικίου, σε δύο άπορες φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Κρήτης, προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών προγραμμάτων, που φοιτούν σε Σχολές του Ρεθύμνου, προερχόμενες από την Αθήνα και τη λοιπή εκτός Κρήτης Ελλάδα, σε βάρος των εσόδων του κληροδοτήματος «Ελένης Καλαντζοπούλου».

Το βοήθημα θα χορηγηθεί με επιλογή σύμφωνα με τα κριτήρια που ορίζονται στην από 01/03/1989 μυστική διαθήκη της Ελένης Καλαντζοπούλου, που δημοσιεύτηκε με το υπ’ αρ. 1588/08-05-1992 πρακτικό του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών, στη με αριθμό 2910/2013 απόφαση του Εφετείου Αθηνών και σύμφωνα με την 371η/13-02-2024 απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου (λειτουργούντος ως Συμβουλίου Διοίκησης) του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Σημειώνεται ότι, εξ’ ορισμού αποκλείονται οι διαμένουσες στις Φοιτητικές Κατοικίες του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Το συνολικό ποσό εκάστου βοηθήματος ενοικίου ανέρχεται σε τριακόσια  ευρώ (€300.00) και θα χορηγηθεί εφάπαξ.

Η διάρκεια ορίζεται σε ένα (1) ακαδημαϊκό έτος, ήτοι από 1ης Σεπτεμβρίου 2022 έως και 30 Ιουνίου 2023.

Το ανώτατο όριο του ατομικού και του οικογενειακού εισοδήματος των υποψηφίων αθροιστικά, δεν μπορεί να υπερβαίνει το πρώτο κλιμάκιο του φορολογητέου εισοδήματος της κλίμακας μισθωτών – συνταξιούχων όπως αυτό προσδιορίζεται κάθε φορά με τους εκάστοτε ισχύοντες φορολογικούς νόμους, ήτοι στο ποσό των δέκα χιλιάδων ευρώ (10.000,00€), προσαυξανόμενο κατά 20% για τον/τη σύζυγο και για κάθε ανήλικο ή προστατευόμενο τέκνο. Το εισόδημα, αυξάνεται κατά 50% στις περιπτώσεις ατόμων με αναπηρία 67% και άνω. Ως εισόδημα νοείται το φορολογούμενο πραγματικό ή τεκμαρτό και το απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο.

Οι ενδιαφερόμενες πρέπει να υποβάλλουν αποκλειστικά μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (σε μορφή pdf) στην κ. Σοφία Γιαλεδάκη Προϊσταμένη του Τμήματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (postgrad.secr@uoc.gr), μέσα σε διάστημα σαράντα πέντε (45) ημερών από τη δημοσίευση περίληψης της προκήρυξης αυτής στην εφημερίδα «Λόγος», μέχρι και τις 22 Απριλίου 2024, αίτηση συνοδευόμενη από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Το κείμενο της προκήρυξης, καθώς και η έντυπη αίτηση και η υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 με το προβλεπόμενο κείμενο, θα καταχωρηθούν στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Κρήτης www.uoc.gr.

Οι ενδιαφερόμενες μπορούν να ενημερώνονται τηλεφωνικά στο τηλ. 2810393620 κ. Ε. Μπαλάφα και στο τηλ. 2831077978 κ. Σ. Γιαλεδάκη.

Spin off

Η spin-off εταιρεία του Πανεπιστημίου Κρήτης «BioNature» υπέγραψε συνεργασία για την κλινική αξιοποίηση της συνθετικής της ουσίας ΒΝΝ27

Η spin-off εταιρεία του Πανεπιστημίου Κρήτης BioNature (www.bionature.net) που ιδρύθηκε από τους Καθηγητές του  Ιδρύματος  Αχιλλέα Γραβάνη και  Ηλία Καστανά, υπέγραψε συνεργασία για την κλινική