Προκήρυξη χορήγησης υποτροφιών Κληροδοτήματος “Χρύσανθου και Αναστασίας Καρύδη” ακαδημαϊκού έτους 2022-2023

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης θα χορηγήσει κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-23,  σύμφωνα με την 371η/13-02-2024 απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου (λειτουργούντος ως Συμβουλίου Διοίκησης), δεκαέξι (16) υποτροφίες σε βάρος των εσόδων του Κληροδοτήματος «Χρύσανθου και Αναστασίας Καρύδη». Σύμφωνα με την από 12-01-1986 ιδιόγραφη διαθήκη της Αναστασίας Καρύδη και την με αριθμό 24/2018 απόφαση του Εφετείου Ανατολικής Κρήτης, οι υποτροφίες θα χορηγηθούν με επιλογή, σε φοιτητές που αποφοίτησαν από Λύκεια του Νομού Ηρακλείου ή Λασιθίου και πέτυχαν με τη συμμετοχή τους στις Πανελλαδικές εξετάσεις (90%, έτους 2022) την εισαγωγή τους σε Τμήματα της Σχολής  Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης, με κριτήριο αξιολόγησης το βαθμό πρόσβασης. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, μεταξύ πλειόνων υποψηφίων, διενεργείται δημόσια κλήρωση. Την υποτροφία θα λάβουν, με απλή αίτησή τους, όλοι οι κληρονόμοι των αδελφών του συζύγου της διαθέτιδος Χρύσανθου Ε. Καρύδη που έχουν εισαχθεί στη Σχολή Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης, ανεξαρτήτως βαθμού πρόσβασης.

Το ποσό της υποτροφίας ανέρχεται σε 1.000,00 ευρώ (εφάπαξ).

Η διάρκεια της υποτροφίας ορίζεται σε ένα (1) ακαδημαϊκό έτος.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλλουν αποκλειστικά μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (σε μορφή pdf) στη Γραμματεία της Κοσμητείας της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών (secr_se@uoc.gr), μέσα σε διάστημα σαράντα πέντε (45) ημερών μετά τη δημοσίευση περίληψης της προκήρυξης αυτής στην εφημερίδα «Δημοκρατία», μέχρι και τις 22 Απριλίου 2024 τα ζητούμενα δικαιολογητικά.

Το κείμενο της προκήρυξης, καθώς και η αίτηση και η υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 με το προβλεπόμενο κείμενο, θα καταχωρηθούν στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Κρήτης www.uoc.gr και της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών www.sse.uoc.gr/news.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερώνονται τηλεφωνικά στο τηλ. 2810 393620 κ. Ε. Μπαλάφα καθώς και στα email: mpalafa@uoc.gr και secr_se@uoc.gr

Spin off

Η spin-off εταιρεία του Πανεπιστημίου Κρήτης «BioNature» υπέγραψε συνεργασία για την κλινική αξιοποίηση της συνθετικής της ουσίας ΒΝΝ27

Η spin-off εταιρεία του Πανεπιστημίου Κρήτης BioNature (www.bionature.net) που ιδρύθηκε από τους Καθηγητές του  Ιδρύματος  Αχιλλέα Γραβάνη και  Ηλία Καστανά, υπέγραψε συνεργασία για την κλινική