Tελική φάση αξιολόγησης του διαγωνισμού «Η  Διατριβή μου σε 3 λεπτά- 3 Minute Thesis»

Την Πέμπτη 14 Ιουλίου 2022, στο κατάμεστο Επιμελητήριο Ηρακλείου, πραγματοποιήθηκε η τελική φάση αξιολόγησης του διαγωνισμού «Η  Διατριβή μου σε 3 λεπτά- 3 Minute Thesis » που διοργανώθηκε για δεύτερη φορά στην Ελλάδα από το Πανεπιστήμιο  Κρήτης. Κριτική επιτροπή και κοινό βαθμολόγησαν τον τρόπο παρουσίασης των υποψηφίων  διδακτόρων  και ανέδειξαν τους νικητές των 3 βραβείων: 1ο βραβείο, 2ο βραβείο και βραβείο κοινού.

Νικητής του 1ου βραβείου, ο κος Γεώργιος Κορκίδης, υποψήφιος διδάκτορας του Τμήματος Φυσικής που παρουσίασε την διδακτορική του διατριβή με θέμα: «Αναζητώντας τη σκοτεινή ενέργεια στο όριο μεταξύ κατάρρευσης και διαστολής στα σμήνη γαλαξιών».

Νικήτρια του 2ου βραβείου, η κα Άρτεμις Μπόσβελη, υποψήφια διδάκτορας του Τμήματος Χημείας που παρουσίασε την διδακτορική της διατριβή με θέμα: «Συνδυασμός φωτοκαταλυτικών αντιδράσεων στην οργανική σύνθεση».

Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού, το κοινό ψήφισε ξεχωριστά από την κριτική επιτροπή. Τις περισσότερες ψήφους έλαβε ο κος Γεώργιος Κορκίδης, που απέσπασε και το βραβείο του κοινού.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκε, ως επίσημη προσκεκλημένη ομιλήτρια, η Καθηγήτρια  του Τμήματος Επιστημών Υπολογιστών και Επικοινωνιών του Ομοσπονδιακού Πολυτεχνείου της Ελβετίας στη Λωζάννη (EPFL) και συνιδρύτρια και Διευθύνουσα Σύμβουλος της εταιρείας  RAW Labs SA, κ. Αναστασία Αϊλαμάκη. Το θέμα της ομιλίας της ήταν: «Η επιχειρηματικότητα στην επιστημονική μέθοδο».

Ο διαγωνισμός διεξήχθη υπό την αιγίδα του Πρύτανη του Πανεπιστημίου Κρήτης, Καθηγητή Γεωργίου Μ. Κοντάκη με Συντονίστρια και  Επιστημονικά Υπεύθυνη την Καθηγήτρια Μαρία Παπαδοπούλη και διοργανώθηκε από το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης, με την υποστήριξη της Εταιρείας Αξιοποίησης και Διαχείρισης Περιουσίας, του Κέντρου Υποδομών Υπηρεσιών Τεχνολογίας Πληροφορικής και Επικοινωνιών και του Τμήματος Τεχνολογιών Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε δείτε το ακόλουθο Δελτίο Τύπου

Spin off

Η spin-off εταιρεία του Πανεπιστημίου Κρήτης «BioNature» υπέγραψε συνεργασία για την κλινική αξιοποίηση της συνθετικής της ουσίας ΒΝΝ27

Η spin-off εταιρεία του Πανεπιστημίου Κρήτης BioNature (www.bionature.net) που ιδρύθηκε από τους Καθηγητές του  Ιδρύματος  Αχιλλέα Γραβάνη και  Ηλία Καστανά, υπέγραψε συνεργασία για την κλινική